Ükspäev valutas jalg eriti rämedalt. Aga kuna külmkapp oli tühi, pidin siiski poodi kakerdama. Teekond tundus põrguvalude tõttu kestvat igavikuna. Aga kohale ma jõudsin. Mis seal salata, oli natuke isegi uhke, et suutsin füüsilisest valust üle olla.
Poes kohtasin oma päris head tuttavat. Sõbraks teda nimetada ei julge, aga ta on inimene, keda ma usaldan ja kelle seltsin end hästi tunnen. Ma ei tea, mis uss teda seekord oli hammustanud, aga pärast viisakusavaldusi kukkus ta mu seisukorra üle hammast teritama. Küll tegin ma krabikõnnakut, küll nägin välja nagu vallasant. Algul mügistasin kohustuslikus korras kaasa naerda, ent mingi aja pärast tundsin end haavununa. Miks ta nöögib inimest, kellest on selgelt näha, et tal on tugevad vaevused? Õnneks hakkas tollel inimesel kiire ja ta lõpetas minu üle nalja viskamise ning tegi poest vehkat.
Teel koju komberdades jäin mõtlema. Huvitav, miks see intsident mind niivõrd riivas, miks tundsin end sedavõrd haavatavana? Sain aru, et hetkel olin emotsionaalselt haavatav, kuna olin ärev ja mu stressitundlikkus oli suur. Aga mis on üldse haavatavus?
Haavatavus on inimlik ja loomulik seisund, mis tähendab, et oleme avatud emotsionaalsetele, füüsilistele või vaimsetele mõjudele. See võib tekitada ebakindlust ja ärevust, kuid haavatavus pole alati halb. See võib viia sügavamate suhete, eneseteadvuse ja kasvu poole. Kui tunned end liiga haavatavana ja soovid seda vähendada, on mitmeid viise, kuidas oma enesekindlust ja emotsionaalset vastupidavust tugevdada.
Miks oleme haavatavad?
Emotsionaalne tundlikkus: Võid olla loomult empaatiline ja tundlik, mis tähendab, et sa koged emotsioone sügavamalt. See on tugevus, kuid võib tunduda ülekoormavana, kui sa ei oska sellega toime tulla.
Madalam enesehinnang: Kui sul on madal enesehinnang, võid tunda end haavatavana, kuna kardad, et sind ei väärtustata või aktsepteerita.
Varasemad negatiivsed kogemused: Kui oled minevikus kogenud hülgamist, kriitikat või muud traumaatilist kogemust, võib see jätta sügava jälje, muutes sind ettevaatlikumaks ja haavatavamaks.
Täiuslikkuse vajadus: Soov olla täiuslik ja kartus teha vigu võib suurendada haavatavust, kuna kardad eksida või mitte vastata ootustele.
Piiride puudumine: Kui sa ei sea oma elus selgeid piire, võivad teised inimesed kergesti üle astuda sinu vajadustest ja tunnetest, jättes sind haavatavana.
Mida saab teha haavatavuse vähendamiseks?
Tugevda enesehinnangut
Tunnusta oma tugevusi: Tee nimekiri oma tugevustest ja saavutustest. Keskendu sellele, mida oled hästi teinud, ja väärtusta neid omadusi endas.
Praktiseeri enesearmastust: Hoolitse enda eest nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Tee asju, mis teevad sind õnnelikuks ja rahulolevaks.
Arenda emotsionaalset vastupidavust
Mediteeri ja praktiseeri teadlikkust: Meditatsioon ja teadlikkus aitavad sul rahustada meelt ja paremini toime tulla negatiivsete emotsioonidega.
Õpi stressi juhtima: Leia stressi maandamise viise, näiteks füüsiline aktiivsus, loovad tegevused või sõpradega aja veetmine.
Õpi kehtestama piire
Selgita välja oma vajadused: Mõtle, mis on sulle oluline ja mida sa oma elus vajad. Räägi oma piiridest ja vajadustest teistele inimestele.
Õpi ütlema ei: Ära tunne end kohustatuna alati teistele meele järele olema. Kui miski pole sulle sobiv, on täiesti aktsepteeritav öelda ei.
Arenda suhteid, mis sind toetavad
Ümbritse end positiivsete inimestega: Leia sõpru ja kaaslasi, kes sind toetavad, mõistavad ja väärtustavad. Terved suhted annavad tuge ja vähendavad haavatavust.
Ole avatud ja aus: Jagamine ja ausus võivad tugevdada suhteid ja anda sulle tunde, et sind aktsepteeritakse sellisena, nagu oled.
Tee tööd varasemate traumadega
Ravi vanad haavad: Kui varasemad kogemused mõjutavad su enesetunnet, võib olla kasulik neid töödelda terapeudi või nõustaja abiga.
Praktiseeri andestust: Andestamine, nii endale kui teistele, võib vabastada sind minevikust ja aidata liikuda edasi kergema südamega.
Ole enda suhtes leebe
Väldi liigset enesekriitikat: Luba endale teha vigu ja õppida neist. Liigne kriitika muudab sind haavatavamaks, kuid leebus ja kaastunne enda suhtes aitavad luua turvatunnet.
Tee väikeseid samme: Muutused ei toimu üleöö. Võta aega, et arendada oma enesekindlust ja vähendada haavatavust järk-järgult.
Mida sellest kõigest õppida? Haavatavus on osa inimlikust olemusest, kuid kui see muutub ülekaalukaks, on võimalik astuda samme selle vähendamiseks. Enesehinnangu tugevdamine, emotsionaalse vastupidavuse arendamine, tervete suhete loomine ja oma vajaduste eest seismine aitavad vähendada haavatavust ning luua tasakaalustatud ja rahuldustpakkuvat elu. Haavatavus võib olla ka tugevus, kui õpid sellega teadlikult toime tulema ja seda enda kasuks tööle panema.
Kui keegi tunneb, et haavatavus teda mõnikord liigselt häirib, aga ei oska öelda, millised tegurid seda täpselt vallandavad, võib esitada endale järgnevad küsimused:
1. Millised on minu suurimad hirmud või ebakindlused?
2. Mis situatsioonid või tegurid tekitavad minus ärevust või stressi?
3. Kas mul on minevikus olnud traumasid või negatiivseid kogemusi, mis mõjutavad mind praegu?
4. Millised on minu kõige suuremad väljakutsed või nõrkused?
5. Mis olukorrad või suhted viivad mind kergesti tasakaalust välja või tekitavad mulle raskusi?
Need küsimused võivad aidata sul mõista oma tugevusi ja haavatavusi ning tunnistada, et mõlemad on osa sinu ainulaadsest identiteedist ja kogemusest. Oluline on olla enda suhtes aus ja avatud ning vajadusel otsida toetust ja abi nii tugevuste arendamisel kui ka haavatavustega toimetulekul.
コメント