top of page

Mida me teame antidepressantidest?

arengulugu

Antidepressandid on ravimid, mis – nagu nimigi ütleb – aitavad meil võidelda depressiooniga. Statistika järgi kirjutatakse antidepressante igal aastal kümnetele tuhandetele eestlastele. Ka mina ise olen neid ravimeid söönud nüüdseks juba veerand sajandit. Natuke kummaline on, et antidepressantide toimet teadus kuni tänase päevani väga täpselt seletada ei oskagi. Olen ise lugenud ravimitega kaasas olnud infolehelt, et ravimi toimemehhanismi väga täpselt ei teata – aga kuna see miskitpidi hästi mõjub, siis on ravim valmis pressitud ja müüki lükatud. Huvi pärast lugesin läbi selle antidepressandi ravimilehe, mida ma praegu võtan ja seal oli muuhulgas kirjas, et arvatakse (mitte, et kindlalt teatakse), et antidepressant imendub koos rinnapiimaga imikule suhu. Seega on antidepressantide puhul veel palju avastamisrõõmu.

 

Ahjaa, ühe põneva kõrvaltoimena, mida ravimilehelt välja lugesin, oli tõik, et depressioonide manustamisega võivad sageneda enesetapu- ja enesevigastamise mõtted. Ei ole just väga motiveeriv ravimit endale sisse tankida.

 

Üldiselt ongi nii, et antidepressante julgustatakse võtma, kuna siis suurendab aju serotoniini tootmist, mis omakorda tähendab muhedamat enesetunnet. Sageli jäävad aga arstid kidakeelseks selgitama, millised on antidepressantide kõrvaltoimed. Kui lugeda taas ravimi infolehte, siis on seal terve pikk rida kõrvaltoimeid, mis võivad ravimi manustamisega kaasneda. Mõned neist on päris koledad nagu ebatavalised verejooksud, kõrge palavik, segasus, värisemine ja lihaskokkutõmbed, samuti krambihood, juuste väljalangemine ja agressiivsus koos hallutsinatsioonidega. See kõik paneb mõtlema, kas ravimist tulenevad kasud kaaluvad ikka üles võimalikud tekkivad tervisekahjustused.

 

Mitut erinevat ravimi teabelehte uurides selgus, et võimalike kõrvaltoimete puhul on märgata teatud mustrit. Kirjutan need alljärgnevalt välja.

Antidepressantide kõrvaltoimed on oluline teema, millest ei räägita alati põhjalikult, kuid teadlased on leidnud mitmeid mõjusid, millest inimesed peaksid teadlikud olema. Siin on mõned vähem räägitud antidepressantide kõrvaltoimed:


1. Emotsionaalne tuimus või "lamestumine"

  • Paljud antidepressandid, eriti SSRI-d (selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid), võivad vähendada ärevust ja depressiooni, kuid mõnikord ka ebameeldivaid tundeid üldiselt. Inimesed kirjeldavad sageli, et nad ei tunne enam tugevaid emotsioone, nii positiivseid kui ka negatiivseid.


2. Motivatsiooni ja energia vähenemine

  • Antidepressandid võivad mõnel juhul põhjustada niiöelda „emotsionaalset tardumust“, kus motivatsioon väheneb ja energia jääb madalaks, isegi kui meeleolu tõuseb. See võib mõjutada igapäevaelu ja töövõimekust.


3. Seksuaalfunktsiooni häired

  • Seksuaalse iha vähenemine, raskused orgasmi saavutamisel või rahulolu vähenemine on antidepressantide levinud kõrvaltoimed, millest tihti vähe räägitakse. See võib mõjutada suhteid ja põhjustada rahulolematust.


4. Kaalutõus ja ainevahetuse muutused

  • Paljud inimesed märkavad antidepressantide võtmise ajal kaalutõusu, mis on sageli seotud söögiisu suurenemise ja ainevahetuse muutustega. See kõrvaltoime võib mõjutada enesehinnangut ja füüsilist tervist. Minul tõusis kaal, kui hakkasin antidepressante võtma, umbes kümme kilo aastas ja arst ütles, et see on vägagi normaalne.


5. Seedetrakti probleemid

  • Antidepressandid võivad põhjustada kõhukinnisust, iiveldust, seedehäireid ja mõnel juhul ka soolestiku ärritust. Kuigi need sümptomid võivad olla ajutised, on nad sageli väga ebamugavad. Võin seda omast kogemusest kinnitada, et ka kõhulahtisus pole teatud antidepressandi võtmise puhul välistatud.


6. Unetus või unisus

  • Mõned antidepressandid tekitavad unisust ja vajadust rohkem magada, samas kui teised võivad põhjustada unetust. Mõlemal juhul võib ravimite mõju unele mõjutada inimese üldist heaolu ja vaimset võimekust. Seepärast soovitatakse antidepressante võtta (üldjuhul) hommikul või päeval, et mitte oma unerežiimile sisse sõita.


7. Tugevdatud enesetapumõtted alguses

  • On leitud, et eriti ravi alguses võivad mõned antidepressandid suurendada suitsiidimõtteid, eriti noorematel inimestel. Selle riski tõttu jälgitakse patsiente tihedamalt esimeste nädalate jooksul.


8. Mõtlemisvõime ja mäluprobleemid

  • Mõned antidepressandid võivad põhjustada "ajuuima" tunnet ehk raskust keskenduda ja mõelda. Mõned inimesed tunnevad end aeglasema või vähem keskendununa, mis võib mõjutada tööd ja õppimist. Õnneks on mäluvärskenduse jaoks olemas oma ravimid, millega antidepressandi poolt põhjustatud ”ajuuima” leevendada.


9. Ravimist sõltuvuse tunne ja võõrutusnähud

  • Kuigi antidepressandid pole sõltuvust tekitavad, võivad nad põhjustada võõrutusnähte, kui ravi lõpetatakse järsku. Peavalud, iiveldus, ärrituvus ja unehäired on levinud, mistõttu ravi lõpetamine peaks toimuma järk-järgult arsti juhendamisel. Minul said kunagi ammu ravimid otsa ja uute ostmiseks puudus momendil finants. Ja mäletan hästi, et antidepressandi võõrutusnähud olid üsna koledad. Kibekiiresti võtsin laenu, ostsin ravimid, mugisin need endale sisse ja maailm oli jälle lill.


10. Suurenemise oht maniakaalsele episoodile

  • Inimestel, kellel on bipolaarse häire risk, võivad antidepressandid mõnikord esile kutsuda maniakaalse episoodi. Sellisel juhul võib antidepressantide asemel olla vaja kasutada bipolaarsele häirele sobivaid ravimeid. Mõnikord määrab arst mõlemad rohud, nii antidepressandid kui ka bipolaarse häire vastu mõeldud ravimid. Siis tuleb olla eriti tähelepanelik ja jälgida, et enda meeleolu ei läheks lappama.


Kas on alternatiive või lahendusi?

Kuigi antidepressandid võivad olla olulised neile, kes kannatavad raske depressiooni all, on olemas ka alternatiivsed meetodid nagu kognitiivne käitumisteraapia, elustiili muutused ja füüsiline aktiivsus, mis võivad osutuda abiks kas iseseisvalt või koos ravimitega. Professionaalne nõustamine ja põhjalik arutelu arstiga aitab leida igale inimesele sobivaima ravi ning tagada, et inimene on teadlik võimalikest kõrvaltoimetest ja oskab nende ilmnedes abi otsida. Minu kirjutise mõte ei ole sundida kedagi antidepressantidest loobuma, vastupidi, olen väga ravimiusku. Lihtsalt mõnikord on hea mõte võtta kätte ravimiga kaasas olev infoleht ja see tähelepanelikult läbi lugeda, et vältida võimalikke ebameeldivusi.

 

 

 

 
 

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page